Difi a hajtásrendszer egyik, hanem a legfontosabb eleme. Ez van a hajtás végén és adja át a motor által termelt forgatónyomatékot a kerekeknek. A kocsi vásárlása óta utánanéztem a dolgoknak mivel ezt mindenféleképpen rendbe akartam tenni. Eleve amire szánom az autót, drift napok, megköveteli, hogy rendben legyen. A terminológiában több megnevezés is elterjedt ezeket megpróbálom rendszerezni egy kicsit:
- Kisházas
- TYP 168-nak is hívják
- Kisházas difik legfőképpen 20i és az alatti autókban fordulnak elő, 2 dologról lehet felismerni a féltengely kihajtás 4 csavaros illetve a hátlap (nem egyvonalban van az olajleengedő és a nívó szint ellenőrző/olajbetöltő csavar)
- Nagyházas
- TYP 188-nak is hívják
- Nagyházas difik legfőképpen 25i és a fölötti autókban fordulnak elő, 2 dologról lehet felismerni a féltengely kihajtás 6 csavaros illetve a hátlap (egyvonalban van az olajleengedő és a nívó szint ellenőrző/olajbetöltő csavar)
- Legnagyobb házas
- TYP 210
- Kihajtás 8 csavaros, ez nagyon ritka E36-ban (M3 4 ajtósban volt ilyen), főképp E32/34-ben fordul elő a nagymotoros illetve M-es verziókban
Egymástól a méretben térnek el (mindegyik difihez más kardán és féltengely csatlakozik) illetve terhelhetőségben.
Mindegyik lehet nyitott és zárt. A Differenciálmű működéséhez ajánlom a következő filmet nagyon szemléletes.
Nyitott differenciál esetén, ha valamelyik oldal elveszíti a tapadást nem tudja a másik oldalra átadni a nyomatékot, ezért az autó nem halad tovább amíg vissza nem nyeri azt. Zárt esetén a Sperr nyomatékra összezárja a két kihajtást és ezt abban az esetben is megtartja, ha valamelyik vagy mindkét oldal kipörög (elveszíti a tapadást). Drift esetén ez az előnyös mivel így kiszámíthatóbb és irányíthatóbb a sodródás.
Én esetemben is ez volt a cél. Próbálkozásaim alatt kiderült számomra, hogy annak ellenére, hogy gyárilag 3.15 sperr-el volt szeretve ez valahogy az idők folyamán eltűnt. Érzésre elég hosszú a difi és sperr sincs benne ezért ez így nem maradhatott. Kutakodtam, hogy melyik lenne a megfelelő áttétel mert a rövid (~4) kellene a mókához az utazáshoz (fogyasztás) viszont a hosszabb (~3) lenne jobb. Beszélgettem pár emberrel és a 3.91 körüli (3.64,3.73,3.91) kerestem, 4 fölé semmiképp nem akartam menni mert szerintem szükségtelen. Egyébként is ha nem lenne jó lehet benne áttételt cserélni a lényeg talán a sperr megléte mert mintha nyugatra ment volna az összes. Szerencsére sikerült találni egy olyat, amit az eladó elmondása alapján DifiGuru nevű mester építette pár hónappal ezelőtt. Megkötetett az üzlet, kicsit kalandosan meg is kaptam, majd sajnos egy kicsit pihennie kellett mert egy sérülés miatt a karomban nem tudtam beépíteni.
Gyógyulás után elérkezett az idő a beépítésre. Hát mit mondjak, szidtam magam rendesen mibe léptem megint. Azon a környéken kapnak a csavarok rendesen mindent, ezért csavarlazítós áztatással indítottam. Közben rájöttem, hogy a difi leszedéséhez egy csomó dolgot le kell ideiglenesen kötnöm. A kipufogó hátsó része totál útban volt, kis erőszak hatására a csavarok engedtek és többé kevésbé egyben kiszedtem mindet. Majd a hátső stab rúd következett. Itt bevallom kicsit lusta voltam mert nem kötöttem le az egészet csak a hátsó kasztni rögzítő pontokat. Ez már elég mozgásteret adott, hogy a megnyíló résen kiférjen. Amint ezek megvoltak következett a kardán. Ettől tartottam a legjobban mivel volt már előző tapasztalatom egy másik szétszedésével, ami erősen megdolgoztatott. Kellemes meglepetés ért, szinte simán lejöttek, remélem az áztatás hozta meg az eredményét vagy megerősödtem közben. 3 nagy csavar tartja még a difi szilentjeit amit ugyancsak normálisan kicsavarodott és elkezdhettem kiszedni a segédkeretből.
Aki próbálta már az tudja, hogy elég combos súlya van. Félkarral meg pláne. Aládobtam az emelőt a biztonság kedvéért, amivel az esést sikerült tompítanom. De lent volt. Körbe néztem és meglepetés címkét találtam a tetején a difi 2.93 (valszeg dízel). Ejha. Ha ezzel így ment akkor mit fog tudni a másikkal?
Ennek megválaszolása kicsit későbbre maradt mert beesteledett közben és kicsit hideg is lett. Pár nap múlva feltöltődve energiával megint nekiestem, hogy most már tuti berakom.
Kellett is az elhatározás mivel lefelé "csak" tartani kellett a difi 35kg-ját, felfelé meg emelni is kellene. Sajnos, mint írtam nincs aknám ezért görgős aláfekvőt használok a szereléshez miközben az autó fel van bakolva. Általában nincs problémám ezzel a kialakítással viszont vannak hátrányai. Elég nehéz bizonyos irányokba erőt kifejteni mert nem férnek el a végtagjaim, illetve olyan pózban áll, hogy arra nem hajlik semmi. Volt egy kis tanácstalanság, meg próbálkozás az emelővel, végül találtam rajta egy olyan kilövési pozíciót amin viszonylag stabilan feküdt az emelőn és tudtam emelni is, elvileg csak tolni kellett volna, hogy a helyére ugorjon. Na persze. Végül persze sikerült. Utána minden visszament a helyére szerencsére nem hagytam el semmit, olyan helyről nem törtem le csavart, amit számított.
Tapasztalatok egyrészt jók, nagyon virgonc lett az autó. Olyan mintha a sebességváltó fokozat kiosztása egyet ugrott volna előre. Kettesben simán indul, ötös mehet 90-es tempónál mert bírja. 130 körül már beleforog az 5000-be ez pályázáshoz kényelmetlen, de nem is tervezek sok pályázást. Ami viszont sokat segítene később az egy 6-os váltó. Kigyorsításoknál nagyon fickós, erősnek érződik. A sperr miatt kicsit nehezebben indul meg a hátulja, viszont tényleg gázra sokkal jobban reagál, mint előtte. Lassan elkészül az autó a pályanapokra, még a télen kell egy kicsit szögelni hogy megvalósuljanak az ötletek, de jövőre már bizonyíthat az aszfalton.